Putin'in Kuzey Kore ziyaretinden yansıyanlar: "Batı'ya meydan okuması"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Kore'nin ardından Vietnam'a gitti. Putin Hanoi'de askeri törenle karşılandı. Kuzey Kore ziyaretinde imzalanan anlaşmanın yankıları da sürüyor. Putin, iki ülkeyi kapsayan Asya turunun sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlarken Rusya'nın nükleer doktrininde değişikliğe gidebileceğini söyledi. Ziyaretler, "Putin'in Batı'ya meydan okuması" olarak nitelendi. Batı'nın Ukrayna Savaşı nedeniyle tecrit uyguladığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki Asya ülkesini ziyaret etti. Ziyaretler, "Putin'in Batı'ya meydan okuması" olarak nitelendi. Putin, ikinci durağı Vietnam'da, askeri törenle karşılandı.
Törene, hem Cumhurbaşkanı To Lam hem Başbakan Pham Minh Chinh katıldı. Putin'e daha önce ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'e yapılan protokol uygulandı.
Protokol, hem Washington hem Moskova ile iyi ilişkiler yürütmek isteyen Vietnam'ın "bambu diplomasisi"nin yansıması olarak yorumlandı. Putin, Vietnam'da Asya-Pasifik bölgesinde "güvenilir güvenlik mimarisi" inşa etmek istediğini söyledi.Yeni güvenlik mimarisinin güç kullanımına değil, anlaşmazlıkların barışçıl çözümüne dayanacağını belirtti. Ziyarette, Rusya ile Vietnam arasında 11 anlaşma ve mutabakat zaptı imzalandı.
Anlaşmalar, enerji alanında işbirliğini de kapsıyor ancak bir gün önce Kuzey Kore'de imzalanan "karşılıklı savunma paktı" ile aynı seviye değil.
Yine de Hanoi'deki sıcak karşılamanın Putin'in başarı hanesine yazıldığı belirtiliyor. Kuzey Kore ile yapılan "Kapsamlı Stratejik Ortaklık Antlaşması"nın da ayrıntıları ortaya çıktı.
Pyongyang, Putin, Vietnam'a gitmek üzere ülkeden ayrılır ayrılmaz anlaşmayı yayımladı.
1960'larda var olan paktı canlandıran anlaşma, iki ülkenin silahlı saldırı halinde birbirine derhal askeri destek sağlamasını öngörüyor.
Nükleer enerji, uzay, gıda ve enerji güvenliği alanlarında işbirliğini de kapsıyor. Rusya lideri, limuzin merakıyla bilinen Kuzey Kore lideri Kim Yong-Un'a Rus yapımı limuzin hediye etmişti.
İki lider, limuzini sırayla kullanmış, o anlar kameralara da yansımıştı. Putin ve Kim'in araç içinden çekilmiş görüntüleri de ortaya çıktı.
Kim de konuk devlet başkanına Pungsan cinsi iki köpek hediye etti.
Putin güllerle süslenmiş çitlerin arasındaki köpeklerden birini sevdi.
Kim ve Putin, atlarla da ilgilendi. Rusya lideri atı okşarken Kuzey Kore lideri havuçla besledi,
Haber Kaynağı : NTV Dünya Haberleri Özetleri ve Haberin Tümünü Okumak İçin Tıklayınız

En Çok Okunan Haberler

Seçim Sonuçları YSK Haberleri AKP Haberleri MHP Haberleri CHP Haberleri İyi Parti Haberleri

HDP Haberleri Saadet Partisi Haberleri Deva Partisi Haberleri Gelecek Partisi Haberleri Demokrat Parti Haberleri