Girit'te 4 bin yıllık keşif: Dairesel yapının gizemi çözülüyor

Yunanistan'ın Girit Adası'ndaki Papoura Tepesi'nde, Bronz Çağı'na ait 4 bin yıllık halka şeklinde bir taş anıt ortaya çıkarıldı. Arkeologlar, dairesel yapının Girit'in Minos kültürüne ait olabileceğini belirtti. Yunanistan'ın Girit Adası'nda Papoura Tepesi'nde 4 bin yıllık dairesel bir anıt ortaya çıktı.
Yunanistan Kültür Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bin 800 metrekarelik bu yapının ritüel veya dini amaçlı kullanılmış olabileceği kaydedildi.
Labirentimsi yapı, ortalama 1,4 metre kalınlığında ve bazı yerlerde 1,7 metre yüksekliğinde olan 8 eşmerkezli taş halkadan oluşuyor.
Arkeologlar, dairesel yapının Girit'in Minos kültürüne ait olabileceğini öne sürdü. Minos kültürü antik ritüellerde kullanılan zirve kutsal alanlarıyla bilinmektedir.
Bu tür alanlar genellikle dini mimari, pişmiş topraktan hayvan ve insan heykelcikleri gibi Minos sanatının örneklerini barındırır.
Yunanistan'da antik tarihi alanların keşfi, sık sık inşaat projelerini durma noktasına getiriyor. Son olarak Kastelli havaalanı projesi, en az 35 yeni arkeolojik alanın keşfiyle sonuçlandı. Kültür Bakanlığı, bu yapıların modern inşaatlardan korunacağını belirtti.
"KÜLTÜREL MİRASIN ÖNEMİNİ ANLIYORUZ"
Yunanistan Kültür Bakanı Lina Mendoni, "Bu, büyük ilgi uyandıran eşsiz bir buluntu. Anıtın arkeolojik araştırmasının tamamlanması ve korunması için gerekli çözümler var. Hepimizin önceliği anıtın korunması. Kültürel mirasın önemini ve değerini anlıyoruz" ifadelerini kullandı.
Haber Kaynağı : NTV Dünya Haberleri Özetleri ve Haberin Tümünü Okumak İçin Tıklayınız

En Çok Okunan Haberler

Seçim Sonuçları YSK Haberleri AKP Haberleri MHP Haberleri CHP Haberleri İyi Parti Haberleri

HDP Haberleri Saadet Partisi Haberleri Deva Partisi Haberleri Gelecek Partisi Haberleri Demokrat Parti Haberleri